Multisigowa transakcja Bitcoin zakończona w kosmosie

SpaceChain twierdzi, że pomyślnie przeprowadził pierwszą w historii transakcję wielopodpisowego łańcucha blokowego w przestrzeni kosmicznej.
Firma Blockchain SpaceChain ogłosiła wczoraj historyczny kamień milowy dla więcej niż tylko branży blockchain. Brytyjska firma z siedzibą i przestrzeni kosmicznej pomyślnie zakończyła pierwszą wielopodpisową transakcję typu blockchain poza planetą Ziemia.

Zgodnie z oficjalnym ogłoszeniem, krok ten został wykonany we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w ramach jej programu Kick-start Activity. Ma on również na celu przyspieszenie realizacji celu firmy, jakim jest stworzenie zdecentralizowanej sieci orbitalnej dla finalnych zastosowań i transakcji biznesowych. Według Jeffa Garzika, współzałożyciela i CTO SpaceChain:

Realizacja transakcji multisignature w przestrzeni kosmicznej obejmuje nasze nieustanne wysiłki na rzecz zbudowania sieci satelitarnej opartej na otwartych łańcuchach blokowych, która jest bezpieczna i niezmienna.
SpaceChain Immediate Edge to platforma społecznościowa, która łączy w sobie łańcuch blokowy i technologie kosmiczne. Założona w 2017 roku firma ma na celu zbudowanie pierwszej na świecie sieci satelitów opartych na łańcuchach blokowych i zaoferowanie możliwości tworzenia i uruchamiania zdecentralizowanych aplikacji w przestrzeni kosmicznej.

Transakcja Multisig dotyczyła Bitcoin

Pierwsza w historii transakcja wielowalutowa z użyciem wielu podpisów w przestrzeni kosmicznej dotyczyła pierwszego na świecie cyfrowego aktywu Bitcoin. SpaceChain’s Jeff Garzik przeniósł prawie 0,01 Bitcoin o wartości około 92 dolarów zgodnie z ceną Bitcoin’a z dnia 27 czerwca, w którym dokonano transakcji.

Transakcja wielopodpisowa (lub multisigowa) odnosi się do rozwiązania technologicznego, które wymaga użycia wielu kluczy do autoryzacji transakcji kryptograficznej.

W odróżnieniu od standardowych transakcji, które wymagają jednego podpisu cyfrowego (klucza) do przekazania zasobów cyfrowych, technologia wielowalutowa eliminuje pojedyncze punkty awarii, ponieważ różne klucze są przechowywane na osobnych urządzeniach, a tym samym zapewnia większe bezpieczeństwo transakcji kryptograficznych.

Do realizacji transakcji opartych na podpisie wieloznacznym SpaceChain wykorzystał sprzęt typu blockchain zainstalowany na potężnym, pokładowym komputerze do przetwarzania danych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), dostarczonym przez producenta i dostawcę nanosatelitów GomSpace. Ponadto, w 2019 roku firma dostarczyła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej swój sprzęt wbudowany w technologię multisigentnego portfela Bitcoin.

Jak stwierdzono w ogłoszeniu, zaszyfrowane dane były przesyłane bezpiecznie pomiędzy infrastrukturą naziemną na Ziemi a sprzętem blokowym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który posiadał prywatny klucz do weryfikacji transakcji.

Zgodnie z raportem, obecnie testowana konsolidacja technologii blokowych i kosmicznych może zadziałać jako podstawa zwiększająca bezpieczeństwo i odporność przyszłych rozwiązań technologicznych.